Elsner: Na vrhunski ravni so zahteve višje

Nogometašem Domžal na gostovanju v Mariboru ni uspelo preprečiti slavja domačinov ob naslovu državnega prvaka. Vijoličasti so za uspeh potrebovali točko, a so na koncu, kljub igralcu manj, osvojili vse tri in se zasluženo veselili 13. zvezdice. Varovanci Luke Elsnerja so se večino tekme dobro upirali favoriziranemu nasprotniku, a so jim točke odnesle lastne napake. Eno od njih je v 73. minuti po podaji Petra Stojanovića izkoristil Marcos Tavares in zmaga je ostala v Ljudskem vrtu.

Nejc Vidmar

Dvakratni prvaki so imeli v prvem polčasu več časa žogo v svoji posesti, nekajkrat pa so tudi ogrozili vrata Jasmina Handanovića, ki je moral resneje posredovati predvsem ob strelu Žana Majerja v 12. minuti. Mariborčani so nevarneje zapretili le po napakah Domžalčanov, a so bili v prvem delu igre v zaključkih akcij nenatančni. Podobno je bilo tudi v drugem polčasu in po izključitvi Danijela Vujčića v 63. minuti se je zdelo, da imajo rumeni lepo priložnost za zmago. Zgodilo se je ravno nasprotno in Maribor je vsega deset minut pozneje prešel v vodstvo. Tega so varovanci Anteja Šimundže rutinirano zadržali do zadnjega sodnikovega piska in dve tekmi pred koncem sezone osvojili 5. zaporedni naslov prvaka: ''V igri bi bilo več, če si ne bi dovolili grobih napak. Nekaj smo jih naredili že v prvem polčasu, a smo bili takrat še dovolj stabilni. V drugem polčasu pa smo po dveh zaporednih napakah, ko so si Mariborčani pripravili lepi priložnosti, mentalno padli. Stadion se je dvignil in znašli smo se na ravni vrhunskega nogometa,'' je po tekmi, ki jo je spremljalo kar 7.500 gledalcev, povedal trener Luka Elsner in dodal: ''Na vrhunski ravni imaš občutek, da lahko storiš nekaj več, da lahko igraš, da imaš z žogo v nogah dovolj časa, a je zelo pomembno, da ne delaš napak. V prvem polčasu nismo bili kaznovani, v drugem pa so nam napake podrle koncept in vnesle strah v ekipo. Ko ni poguma in izgubiš odgovornost, da ne smeš delati grobih napak, drugega kot poraza ne moreš pričakovati. To je bila odlična šola in pomembna izkušnja v karierah naših igralcev. Razumeti morajo, da so zahteve na tej ravni bistveno večje in da se vsaka napaka kaznuje. Maribor si z lastno igro ni ustvaril veliko priložnosti, ampak jih je imel večino zaradi naših napak. Iz te tekme se moramo nekaj naučiti.''

Uroš Korun

Domžalčani so slabe pol ure igrali z igralcem več, a številčne prednosti niso uspeli izkoristiti. Še več, zatresla se je njihova mreža: ''Igralec več ni spremenil razmer na igrišču, saj smo bili takrat psihološko, organizacijsko in tudi v posesti žoge že zelo slabi. Ko smo se ustrašili, nam igralec več na igrišču ni prav nič pomagal. Jasno je, da nam manjka izkušenj, saj nimamo veliko igralcev, ki so v svojih karierah že nekaj osvojili. V takšnem ambientu si moramo upati igrati in dobili smo dobro šolo za vnaprej. Šolanja pa seveda ne sme biti preveč. Enkrat, dvakrat je še dopustno, potem pa moraš že biti pripravljen za igranje na takšni ravni. Tekma je sedaj za nami, bistvena pa prihaja v soboto,'' opozarja 32-letni strateg, ki se je z mislimi že usmerili proti predzadnji tekmi v sezoni. Dvakratni prvaki bodo v soboto gostili sosede iz Radomelj, zmaga pa jim prinaša uvrstitev v Evropo, saj je ljubljanska Olimpija na domačem igrišču z 1:2 izgubila proti Celju, kar pomeni, da je razlika med tretjim in četrtim na lestvici ostala štiri točke: ''Po končani tekmi smo se v garderobi usedli in igralcem jasno povedali, da se je že danes začela priprava na tekmo z Radomljami. Če zmagamo, smo v Evropi, zato ni prostora za lahkomiselnost, ležernost ali pomanjkljivo pripravo. Ta teden bo izjemno zahteven in strogo osredotočen na sobotno tekmo, na kateri moramo končati boj za Evropo,'' je zaključil domžalski strateg.