Domžale - Istra 3:5 (0:0)

Slovenski pokalni prvaki so po petih dneh treningov odigrali prvo prijateljsko srečanje na pripravah v Savudriji. Domžalčani so se v prvi tekmi turnirja Istra Winter Cup Novigrad 2012 pomerili s puljsko Istro 1961 in se po rednem delu razšli brez zmagovalca. Po streljanju enajstmetrovk so bili srečnejši Hrvati, ki so slavili s 5:3. Dvakratne državne prvake že jutri ob 14:30 čaka obračun z litovskim Žalgirisom.

Grbic is1

Tekmo so bolje začeli Istrani, ki so zelo agresivno pokrili sredino igrišča in Domžalčanom niso pustili veliko prostora za organizacijo igre. Na drugi strani so bili varovanci Darka Birjukova, ki je za to tekmo v kader uvrstil le 14 igralcev, zelo organizirani v fazi branjenja, tako da smo prvo priložnost videli šele v 19. minuti. Strel Bačelića-Grgića je odlično ubranil vratar Izidor Balažič. V naslednji akciji je Henri Belle žogo uspel spraviti mimo domžalskega vratarja, a je uspešno pred golovo črto posredoval Gaber Dobrovoljc: ''Nadvse sem zadovoljen s količino teka, ki so ga danes prikazali moji igralci. Zavedati se je potrebno dejstva, da bi morala Istra prvenstvo začeti že čez deset dni in da je 70. minut tekme igrala v prvi postavi. Mi imamo do prvenstva nekaj manj kot mesec dni in naše fizično stanje zagotovo ni primerljivo z njihovim. Nasprotnik je bil bolj svež od nas in zato je bil tudi bolj agresiven,'' je prvi del tekme ocenil trener Domžal Darko Birjukov.

pozdrav is

Domžalčani so se v nadaljevanju uspešno prilagodili na igro Puljčanov in zapretili tudi sami. V 28. minuti je najprej močno z razdalje poizkušal Dejan Gerič, nekoliko pozneje pa je akcijo zaključil Liridon Osmanaj, a nista uspela premagati vratarja Manceja. V 38. minuti pa so imenitno akcijo izpeljali Dejan Gerič, Damir Pekič in Nejc Skubic, ki je z vrha kazenskega prostora streljal nekoliko preveč po sredini vrat. Najlepšo priložnost prvega polčasa so imeli Domžalčani v 41. minuti. Po odvzeti žogi na sredini igrišča je Damir Pekič v ogenj poslal Liridona Osmanaja, njegov poizkus pa je z odličnim posredovanjem odbil vratar Istre Mance. Za konec prvega polčasa je s prostega strela močno sprožil še Marko Kovjenić, vendar je Mance ostal nepremagan: ''Nemudoma so nas agresivno prijeli in nismo uspeli razviti svoje igre, ki jo začnemo graditi v obrambni liniji. To nam je delalo preglavice, težave pa smo imeli tudi z vetrom. Kljub temu smo se uspeli prilagoditi na njihov način igre. Dovolili smo jim nekaj priložnosti, na drugi strani pa smo bili nevarni tudi mi,'' je pojasnil tokratni kapetan Rok Hanžič, ki je po dolgotrajni poškodbi kolena odigral vseh devetdeset minut: ''V glavi je še prisoten strah zaradi poškodbe, ki je sedaj preteklost. Upam, da bom še dvignil raven pripravljenosti, popravil igro in čvrstost v dvobojih. Verjamem, da bom do začetka prvenstva odlično pripravljen.''

Birjukov is2

Med odmorom je Darko Birjukov opravil eno zamenjavo. Namesto Tadeja Remsa je na levem bočnem položaju zaigral Jure Balkovec. Tako kot v prvem delu igre je bila tudi v uvodu drugega polčasa nekoliko podjetnejša Istra. Po podaji s kota je z glavo streljal Henri Belle, a je Izidor Balažič žogo zanesljivo ujel. Najbolj nevaren igralec gostov je v 53. minuti še enkrat prišel do zaključnega strela. Z vrha kazenskega prostora je tokrat meril mimo leve vratnice. V nadaljevanju je igra večinoma potekala med obema kazenskima prostoroma, trener Domžal pa je posegel še po drugi zamenjavi. V 75. minuti je Ivana Knezovića zamenjal Miha Kostanjšek. Puljčani so svojo fizično premoč unovčili v zadnjih petih minutah, ko so bolj odločno krenili proti domžalskim vratom. Najprej je bil nevaren Belle, v 89. minuti pa je poizkus Batelića v kot odbil Izidor Balažič in o zmagovalcu so odločali streli iz enajstih metrov. Najprej je za Istro zadel Sušić, pri Domžalčanih pa je prvi streljal Damir Pekič, ki mu ni uspelo ukaniti vratarja Manceja. V nadaljevanju so bili vsi strelci uspešni in Istrani so se lahko veselili zmage s 5:3. Za Domžale so zadeli Rok Hanžič, Jure Balkovec in Marko Kovjenić. Pri Istri pa so bili nezgrešljivi Sušić, Belle, Stranotić, Anđelković in kot zadnji še Batelić.

Osmanaj is

''Za nami je solidna tekma, v kateri se je igra v večini odvijala med obema kazenskima prostoroma. V zadnji minuti smo imeli lepo priložnost, a nas je zaustavil sodnik. Končni izid je realen, enajstmetrovke so pa loterija. Na koncu je imel nasprotnik nekoliko več sreče in zmagal,'' pravi Rok Hanžič, ki je s svojo vrnitvijo na igrišče nadvse razveselil trenerja Darka Birjukova: ''Veliko nam pomeni, da je Hanžič po letu in pol odigral celotno tekmo. Zelo sem vesel, da je brez težav zdržal vse napore. Vidi se, da mu manjkajo tekme, vendar vsi vemo za kako kvalitetnega igralca gre. Upam, da bo s trdim delom na treningih in igranjem tekem čim prej prišel v tekmovalno formo. Leto in pol ni kratek premor in zato moramo biti z njim potrpežljivi. O njegovih kvalitetah pa tako ali tako ni potrebno izgubljati besed.'' Svojo prvo tekmo v domžalskem dresu pa je odigral Nejc Skubic: ''S Skubicem sem zelo zadovoljen. Prvi vtis je zelo dober. Njegove motorične sposobnosti vsi dobro poznamo in takšen igralec je zelo dobrodošel v naši ekipi. Kvaliteto ima, saj je igral v Ligi prvakov. Morda se nekaterim ta podatek zdi nepomemben, toda potrebno je priti do priložnosti, da igraš 90 minut v Ligi prvakov proti Benfici. Sedaj je vse odvisno od njega in z delom ter pravim pristopom si mora izboriti mesto v prvi enajsterici. Do sedaj sem z njim super zadovoljen,'' je o novincu povedal 49-letni strateg Nogometnega kluba Domžale.

Skubic is

Na prvi tekmi turnirja v Novigradu je madžarski Kecskemeti z 2:0 ugnal Pomorac, ki je vskočil namesto Zrinjskega iz Mostarja. Zmagovalce slovenskega Superpokala jutri ob 14:30 v Umagu čaka dvoboj z litovskim Žalgirisom.

Istra Winter Cup Novigrad 2012
četrtek, 09.02.2012
Stadion v Umagu, 100 gledalcev
Sodniki: Goran Krneta (Umag), Mato Čavarović (Buje), Bojan Mikuličić (Buje)
Domžale – Istra 1961 3:5 (0:0) – po streljanju enajstmetrovk

Enajstmetrovke: 0:1 Sušić, Pekič (brani vratar), 0:2 Belle, 1:2 Hanžič, 1:3 Stranotić, 2:3 Balkovec, 2:4 Anđelković, 3:4 Kovjenić, 3:5 Batelić.

Domžale:
Izidor Balažič, Gaber Dobrovoljc, Rok Hanžič, Damir Pekič, Ivan Knezović (Miha Kostanjšek 75'), Marko Kovjenić, Miroslav Grbić, Nejc Skubic, Tadej Rems (Jure Balkovec 46'), Dejan Gerić, Liridon Osmanaj.

Istra 1961: Ivan Mance, Mateo Sušić, Mislav Anđelković, Stipe Bačelić-Grgić (Kristian Batelić 61'), Sandi Križman, Goran Roce (Hrvoje Milić 46'), Henri Belle, Tomislav Barbarić (Slobodan Stranotić 46'), Alen Pamić (Vedran Jerković 71'), Tomislav Havojić ( Andrea Ottochian 65'), Luka Marić.

Tekst in foto: Grega Krmavnar